WRZESIEŃ
Międzyszkolny Konkurs
Przyrodniczo - Misyjny "Afryka Północna"

24 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczo - Misyjnym "Afryka Północna".
Odnieśli duży sukces zajmując:

I miejsce - Jan Biernacki kl. VI a
II miejsce - Mateusz Wlekliński kl. VI d
III miejsce - Marta Nowak kl. VI e

Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 10 w Inowrocławiu, które było organizatorem tego konkursu.

GRATULUJEMY

powrót

STRAŻACY W ODDZIAŁACH ZEROWYCH

Miniony czwartek 23 października w sposób szczególny zapamiętają "maluchy" z SP4 Inowrocław. Na boisku szkolnym stały dwa czerwone samochody, które wcale nie szykowały się do akcji ratowniczej. To dowódca Jednostki Ratunkowo Gaśniczej nr 1 Kapitan Ireneusz Taraszka wraz z załogą: asp. sztab. Artur Kaczmarek, mł. asp. Tomasz Krajewski, mł. ogn. Tomasz Zawadzki, sekc. Piotr Bednarski odwiedzili dzieci z "zerówki". W profesjonalny sposób opowiedzieli o pracy strażaków wskazując jak należy zachować się w przypadku zagrożeń. Dzieci w praktyczny sposób mogły zapoznać się ze sprzętem i urządzeniami, które wykorzystywane są przez strażaków w czasie działań ratowniczo-gaśniczych. Uczniowie z ZSP nr 1 w Inowrocławiu z klasy strażackiej; Mikołaj Uklejewski, Tomasz Puszczykowski, Kacper Szopa włączyli się aktywnie w działania edukacyjne. Strażakom składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie wierząc, że nr 998 na zawsze zapadnie w pamięci maluchów.

powrót

Witamy uczniów z Góry !

Dnia 17 października 2014r. gościli w naszej szkole uczniowie kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Górze. Po uroczystym przywitaniu przez kl. IVf i okolicznościowym poczęstunku odbyły się gry i zabawy integrujące dzieci z obu klas. Następnie nasi goście zwiedzili całą szkołę. Poza tym uczniowie kl. IVf przekazali nakrętki, które zbierali, aby pomóc chorej dziewczynce z SP w Górze. Później wszyscy udali się na pobliski plac zabaw. Mamy nadzieje na dalszą współpracę i miłe spotkania.

powrót

 XXII TURNIEJ RECYTATORSKI
„ O PIÓRO JANA BRZECHWY ”

W sobotę 11 października 2014 r. w Teatrze Miejskim odbył się Turniej Recytatorski „O pióro Jana Brzechwy”. Podczas eliminacji szkolnych zostało wyłonionych troje uczniów, którzy reprezentowali szkołę podczas konkursu. Byli to Zuzanna Dąbrzał z klasy 2b, Martyna Frątczak z klasy 3d oraz Wiktor Łukomski z klasy 3b. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy I, klasy II i klasy III. Poziom recytacji był bardzo wysoki. Laureatem konkursu i jednocześnie zdobywcą I miejsca został: WIKTOR ŁUKOMSKI Z KLASY III d. Finał na szczeblu wojewódzkim odbędzie się 25 października 2014 r. w Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach. TRZYMAJMY KCIUKI ZA NASZEGO LAUREATA! Ucznia przygotowała p. Ewa Kulawczuk. POWODZENIA

powrót

TRZYMAJ FORMĘ

Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj formę” współorganizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności. Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. W bieżącym roku szkolnym tematem przewodnim jest :„Rodzino!. Trzymaj formę”. Koordynatorami programu w naszej szkole są nauczyciele wychowania fizycznego: mgr Izabela Markowska i mgr Kornel Semenowicz. Program wspierają pozostali nauczyciele wychowania fizycznego oraz  pielęgniarka szkolna pani Ewa Łukomska, nauczyciel plastyki mgr Elżbieta Gierszewska oraz nauczyciel informatyki mgr Alina Cięgotura -Kujawa.

powrót

PASOWANIE NA ŻAKA

Jak co roku w oddziałach zerowych wydarzenie najwyższej rangi - "Pasowanie na Żaka" Szkoły Podstawowej nr 4.Wszyscy odświętnie ubrani czekali z niecierpliwością na przybycie Dyrektora Szkoły Mirosława Jardanowskiego i Pani Dyrektor Jolanty Trzosek. Młodsze pokolenie zarecytowało z pasją wiersze Jana Brzechwy i zaśpiewało piosenki. Już nie "maluchy" przeszły sprawdzian podstawowej wiedzy o szkole i patronie Januszu Kusocińskim. Wszyscy otrzymali pamiątkowe emblematy i słodycze. Uroczystość obserwowali z dumą przedstawiciele rodziców.

powrót

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski
Poezji i Prozy Religijnej

W sobotę 18 października 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 16 im. Jana Pawła II w Inowrocławiu odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej. W konkursie wzięli udział uczniowie z siedmiu szkół podstawowych i czterech szkół gimnazjalnych. Recytację 32 uczestników, w trzech kategoriach wiekowych, oceniało jury w składzie: Magdalena Białka, Jacek Kempski, ks. Jarosław Wesołowski. Wszystkich zebranych przywitał dyrektor szkoły Wojciech Helak, okoliczne słowo wstępne do przybyłych uczestników i opiekunów skierował ks. prałat Leszek Kaczmarek, proboszcz Parafii Zwiastowania NMP. Uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani, poziom recytacji był wysoki, najlepsi otrzymali piękne nagrody.

W grupie wiekowej klas I – III

Wyróżnienie otrzymała Małgorzata Kilich – klasa I F

W grupie wiekowej klas IV – VI

III miejsce zajęła Maja Felerska – klasa IV D

Panie , które przygotowywały uczniów do konkursu to: Anna Budzińska, Ewa Rucińska, Jolanta Skolankiewicz

powrót

GRATULUJEMY

JESIENNY FESTYN "WITAMINOWE CZARY"

Jak co roku w oddziałach zerowych smacznie - zdrowo - barwnie i kolorowo. U "maluchów" jest tym smaczniej ponieważ od tego roku Agencja Rynku Rolnego dostarcza owoce i warzywa dla dzieci z oddziałów " zerowych". ABC zdrowego żywienia towarzyszy od najmłodszych lat. Festyn "Witaminowe Czary" trwale wpisał się w kalendarium październikowych szkolnych imprez. 17 października w czwartek pogoda i nastrój dopisały jak zawsze. Dzieci wraz z rodzicami tradycyjnie wykonały kukiełkę z owoców i warzyw. Rozstrzygnięcie konkursu przerosło jury, które przyznało równorzędnie wszystkim grupą I miejsca. Festyn zawsze uświetnia muzyka na żywo. Dzieci bawią się wspólnie z dorosłymi w konkursach i pląsach.

powrót

ŚLUBOWANIE KLAS I

14 października w  Dniu Edukacji Narodowej, uczniowie klas pierwszych uroczyście złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Uroczystość  tę zaszczycili swoją obecnością Prezydent Miasta Inowrocławia Pan Ryszard Brejza, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Tomasz Marcinkowski, Dyrektor Przedszkola „Słoneczko” Pani Wioletta Wudniak, Dyrektor Przedszkola „Kujawskie Dzieci” Pani Magdalena Zwolińska, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Stokrotka” Pani Alicja Przybylińska. Część artystyczną  przygotowały Pani Mirosława Krawczyk i Pani Renata Trando. Chór szkolny pod kierownictwem Pani Małgorzaty Monasterskiej odśpiewał hymn szkoły. Uroczystość poprowadzili uczniowie Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem Pani Joanny Drzewieckiej i Pani Joanny Mroczek

powrót

MARSZ Z MAPĄ NA ORIENTACJE

Piechurzy z "Czwórki" na start, każdy pucharu wart.

W sobotę 4.10.14r. odbył się drugi rajd zorganizowany przez PTTK w roku szkolnym 2014/2015. Jesienny spacer na orientację przyciągnął aż 138 uczniów z SP4 z klas IV-VI. Za tak liczny udział młodzi poszukiwacze ciekawych miejsc na terenie parku solankowego otrzymali złoty puchar ufundowany przez prezesa PTTK-u Pana Andrzeja Dargacza.

powrót

PASOWANIE ŚWIETLICZAKÓW

Dnia 01 października 2014 r. w świetlicy naszej Szkoły, miało miejsce bardzo ważne wydarzenie: „Przyjęcie uczniów klas pierwszych do gromady świetlicowej”. Uroczystość została zorganizowana przez Panią Wandę Aleksander, a przeprowadzona została przy udziale innych nauczycieli świetlicy. W imprezie uczestniczyło ok. 30 pierwszoklasistów. Dzieci miały do wykonania zadania, które miały pokazać, czy są już gotowi do wstąpienia w szeregi gromady świetlicowej. Dzieci brały udział w zabawach, odpowiadały na pytania dotyczące naszej szkoły i świetlicy, a punktem kulminacyjnym było wypicie napoju „Bractwa świetlicowego”. Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści zostali pasowani „magicznym ołówkiem” oraz otrzymali dyplomy potwierdzające przynależność do Gromady Świetlicowej!

powrót


SZKOŁA PODSTAWOWĄ NR 4 WYRÓŻNIONA PRZEZ ZARZĄD GŁÓWNY PTTK
 

27 września 2014r. odbyła się uroczystość poświęcona obchodom 60-lecia działalności oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Inowrocławiu. Szkoła Podstawowa nr 4 została wyróżniona przez Zarząd Główny PTTK za wieloletnią owocną pomoc i współpracę MEDALEM PTTK „ZA POMOC I WSPÓŁPRACĘ”. Wyróżnienie odebrał Dyrektor Szkoły Mirosław Jardanowski a wręczył Paweł Mordal, członek Zarządu Głównego PTTK. Za godne reprezentowanie inowrocławskiego Oddziału PTTK, za okazywaną pomoc przy realizacji szeregu imprez turystyczno-krajoznawczych przez członków Oddziału, także za działalność społeczną na rzecz upowszechniania turystyki i krajoznawstwa zarząd Oddziału PTTK wyróżnił szereg członków DYPLOMEM UZNANIA za zasługi w rozwoju turystyki i krajoznawstwa na Kujawach a wręczył Prezes PTTK Pan Andrzej Dargacz.
Wyróżnienie otrzymali nauczycieli naszej szkoły: Gizela Bogdanowicz, Renata Banaszak, Iwona Szaro, Maria Sommertag, Iwona Sobańska, Lucyna Sadowska – Kupracz, Danuta Budzich, Kornel Semenowicza, Urszula Grobelska.

powrót

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Dnia 26.09.2014 r. odbył się IV międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem było utrwalenie tabliczki mnożenia poprzez zabawę. Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna. Wszystkim za udział dziękujemy.

powrót

WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE 2014/2015

powrót

Informacja dla ucznia przystępującego do sprawdzianu 2015

powrót

WYCIECZKA SZKOLNA KLAS IVB i IVD

W piątek 26.09 2014r. uczniowie klas IVb i IVd byli na wycieczce szkolnej w teatrze w Gnieźnie. Uczestniczyli w spektaklu pt."Pinokio". W drodze powrotnej zwiedzali Klasztor pobenedyktyński i kościół św. Jana w Mogilnie - klasztor pobenedyktyński leżący nad Jeziorem Mogileńskim.
Klasztor ma bardzo bogatą historię. Sięga ona pierwszej połowy XI wieku, kiedy to Kazimierz Odnowiciel, a później Bolesław Śmiały ufundowali budowlę. Z biegiem czasu świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Dlatego teraz klasztor można nazwać istną mieszkanką stylów: romańskiego, gotyckiego, barokowego, klasycyzmu oraz rokoko. Wnętrze wykonane jest w większości w stylu barokowym. Ołtarz kościoła św. Jana znajduje się we wnętrzu romańskiej absydy. Jednak najciekawszym miejscem w klasztorze są dwie krypty romańskie z unikatowym sklepieniem kolebkowym. Na dziedzińcu znajduje się średniowieczna studnia.
Obecnie w klasztorze nie mieszkają już benedyktyni - opuścili oni klasztor w 1833 roku przez Prusaków, ale w 2013 r. do klasztoru powrócili zakonnicy - kapucyni.
Klasztor jest bardzo malowniczo położony - na cypelku Jeziora Mogileńskiego wokół polodowcowych lekkich fałdowań.

powrót

„MY Z NIEGO WSZYSCY …”  

Nauczyciele historii, języka polskiego oraz wychowawcy klas wraz z uczniami włączyli się w ogólnopolską akcję Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem „My z niego wszyscy …”. Głównym celem akcji jest upamiętnienie 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym ogromną rolę odegrało Polskie Państwo Podziemne. Uczniowie  naszej szkoły redagowali tematyczne prace literackie i plastyczne, pisali wiersze, listy oraz wykonywali plakaty, które wyeksponowano na terenie szkoły. W ten sposób oddali cześć tym, którzy poświęcili swoje życie za wolność kraju.
Podsumowaniem akcji będzie montaż słowno - muzyczny oraz spotkanie z Panią Zofią Miśkiewicz, która pamięta powstanie, a na barykadach Warszawy podczas walk straciła najbliższą osobę.

PAMIĘTAMY!

Dnia 1 sierpnia o piątej godzinie
Wyruszyli powstańcy, nie myśląc o rodzinie.

Poszli ludzie młodzi, często młodzież szkolna,
Bo nam wielu dorosłych zabrała już wojna.

Pomimo przewagi wrogiego najeźdźcy
Polacy w tej potyczce pokazali zęby.

Niestety, próbując wyzwolić stolicę,
Musieli w zamian za to oddać własne życie.

Walczyli dzielnie sami ponad dwa miesiące,
Chociaż pod ich bramą stali sprzymierzeńcy.

Do dziś pamiętamy o ich poświęceniu,
Bo 70 lat temu zginęło ich tak wielu.

Dlatego też Polska jest krajem niepodległym,
Bo Polak swej ojczyźnie pozostaje wierny!

To nam pokazało Warszawskie Powstanie,
Gdy Polska wzywa, nikt bierny nie zostanie.

MATEUSZ LEPCZYNSKI kl.4 c

powrót

SPRZĄTANIE ŚWIATA

19 września 2014r.

Co roku w miesiącu wrześniu odbywa się akcja „Sprzątania Świata”. Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w akcjach na rzecz czystej planety. Rozumieją cel, wagę i skalę tego przedsięwzięcia. Młodsze dzieci z klas I-III również z ochotą zbierały śmieci. Sprzątanie zaczęły od „własnego podwórka”, czyli szkoły, a skończyły na terenie wokół szkoły. Na terenie obejmującym łączkę i uliczki wokół szkoły z „królem śmieci” walczyli uczniowie klas starszych. Byli wśród nich uczniowie klas: 4b, 6b, 5b, 4f, 5c, 6e, 4c, 5a, 4d.
Z klas młodszych w akcji udział wzięły klasy:2c, 3d, 3a, 1d, 2d, 1g, 2a, 1j, 2f, 3b, 1i, 1h.

powrót

Z MIŁOŚCI DO ZWIERZĄT


Przed Galerią Solną zaparkowała imponujących rozmiarów amerykańska ciężarówka marki Freightliner. Mieści się w niej sala wykładowa Fundacji Ewy Naworol, która jest organizatorem ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "My nie gryziemy". Niezwykły "truck" odwiedzili uczniowie klas II i III. Poznali zasady właściwego traktowania czworonogów. Eksperci fundacji pomogli także zrozumieć dzieciom język psów wyrażany ciałem. Wyjaśnili, jak uniknąć niebezpieczeństwa w kontaktach z psami. To była bardzo ciekawa lekcja wrażliwości, troski i odpowiedzialności. Dzieci i psy to przecież wspaniałe połączenie! Na serdeczne podziękowania zasłużył zatem organizator spotkania pan Jarosław Przekwas przedstawiciel sklepu zoologicznego "LEMUR".

powrót

VI RAJD SZLAKIEM KAPITANA PAWŁA CYMSA

13.09.2014r. młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami  po zwiedzeniu sanktuarium w Markowicach pokonała pieszo trasę rajdu szlakiem żółtym Markowice - Gaj Markowicki - Górki - Ludzisko (około 11 kilometrów). Celem rajdu było uczczenie pamięci kpt. Pawła Cymsa, popularyzacja turystyki pieszej, rowerowej i krajoznawstwa na Kujawach Zachodnich. W trakcie rajdu odbyły się  konkursy z wiedzy o kpt. Pawle Cymsie oraz krajoznawczo-historyczny o terenach rajdowych. Uczestnicy rajdu otrzymali świadczenia w postaci pamiątkowych znaczków, dyplomów za udział w konkursach, turystyczny poczęstunek i ognisko na mecie rajdu. Uroczyste zakończenie rajdu nastąpiło na terenie Szkoły Podstawowej w Ludzisku. Potem uczestnicy zostali przewiezieni autokarami do Inowrocławia.
W rajdzie uczestniczyła młodzież inowrocławskich szkół z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 4, 6, 11, Zespołu Szkół Integracyjnych oraz Gimnazjum nr 1.
Rajd zorganizował inowrocławski oddział PTTK.

powrót


U
ROCZYSTE ROZPOCZĘCIE roku szkolnego 2014/2015

 

Choć na wakacjach było wesoło, czas się przywitać ze starą szkołą.
Pora znów zasiąść do ławek szkolnych i wyczekiwać wszystkich dni wolnych.
I do wakacji ile dni zostało: Czy wiele, dużo, średnio czy mało?...
A my możemy życzyć tylko, byście się cieszyli każdą szkolną chwilką!
I jak najlepszych ocen w dzienniku i wspaniałych w nauce wyników.
I zachowania wzorowego-…albo chociaż bardzo dobrego
I paska czerwonego na dyplomie końcowym- I BYŚCIE BYLI ZAWSZE UCZNIAMI WZOROWYMI!

1 września 2014 r. w naszej szkole zainaugurowano nowy rok szkolny 2014/2015.Na boisku szkolnym zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Z-ca Prezydenta Miasta Inowrocławia Pan Wojciech Pniewski i Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Tomasz Marcinkowski. Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonał Dyrektor Szkoły Podstawowej Pan Mirosław Jardanowski.
W rozpoczęciu roku szkolnego wzięło udział 248 pierwszoklasistów (w tym 71 sześciolatków - 3 klasy ) oraz 91 dzieci z 4 oddziałach zerowych.
Po okolicznościowych przemówieniach uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych.. Pierwszoklasiści otrzymali darmowe podręczniki, które przygotowało dla nich Ministerstwo Edukacji Narodowej. W nowym roku szkolnym życzymy uczniom i nauczycielom wiele zadowolenia i sukcesów.

powrót